Anotace

 

Hrajeme si už tři roky

Kolektiv Retroherny

Přijďte si poslechnout, co to znamená už tři roky organizovat RetroHernu na nejrůznějších akcích a festivalech. Zjistíte, jak jsme se vůbec dali dohromady, uslyšíte zábavné historky a budete se moci zeptat na cokoliv, co vás zajímá. A hlavně si přijďte popovídat o tom, co s vámi, pro vás děláme.

 

128 let s Nintendem

Vojta - Retroherna

Metuzalém herního průmyslu slaví svoje bitové narozeniny. Jak začal, co dělal před videohrami, jak je na tom v česku i co ho čeká do budoucna, to vše a mnohem více se určitě dozvíte, když přijdete. A budeme i sdílet zkušenosti a diskutovat názory na jednu z největších herních značek minulosti, která však přetrvává dodnes.

 

Star Wars Celebration Orlando - nebe nebo peklo?

Vlastimil „Blair“ Šprta
Jak to může dopadnout, když se parta nadšenců vydá za velkou louži, aby se připojili k největšímu srazu Star Wars fanoušků na světě? Všechno co jsme na vlastní kůži zažili Vám shrneme během této cestovatelsky laděné přednášky. Pro někoho nebe, pro někoho peklo - musíte posoudit sami!


Star Wars v Disney parcích
Vlastimil „Blair“ Šprta
Že spojení Disney a Star Wars nastalo v roce 2012? Ale jděte! Přesuneme se až do roku 1986 a ukážeme si prvotní krůčky při prolítání těchto fantastických světů. Ale nemusíte se bát, nezůstaneme pouze u historie, dojde i na aktuální dění a stejně tak dlouhodobé plány! Budete jistě mile překvapeni!


Rebel Legion - Lion Base - kostýmy, charita, komunita
Vlastimil „Blair“ Šprta
Kostýmy, charita a komunita jsou tři základní pilíře mezinárodní Star Wars kostýmové organizace Rebel Legion. Přijďte se podívat na kostýmy kladných hrdinů vesmíru Star Wars a dozvědět se něco o tom, k čemu všemu je lze využít. Dozvíte se také, co členové místního zastoupení Lion Base nejenom v České Republice již několik let podnikají!

 

Sibiř - od Altaje po Bajkal

Jakub „Kubago“ Grossmann

Mnoho lidí si u nás představuje Sibiř jako nehostinnou a nedostupnou krajinu celý rok pokrytou sněhem jenž doprovázejí ledové větry. Je tomu ale opravdu tak?
V létě, kdy mrazy ustanou a ryska teploměrů ukazuje příjemných 20 stupňů se otevírají nepřeberné možnosti procestovat tuto nádhernou sibiřskou krajinu a užít si to, co je nám jinak v zimních měsících zapovězeno. Ukážeme si jak to vypadá v létě na Altaji. Společně navštívíme Šavlinská jezera. Povíme se něco o tom co je ruská baňa. Jak se cestuje Transsibiřskou magistrálou a vyprávění zakončíme prohlídkou největší zásobárnou pitné vody na světě – jezera Bajkal.

 

Star Wars: Poslední z Jediů – co byste měli vědět

Pavel „Darth Paulus“ Klimeš

Epizoda VIII se na nás řítí obrovskou rychlostí a s ní se tradičně objevuje obrovské množství reálií, z nichž řada už je známá před premiérou. Přednáška nabídne zevrubný průlet tím nejdůležitějším z postav, lokací a techniky nového filmu.

 

Star Wars: Nová naděje v expandovaném univerzu

Pavel „Darth Paulus“ Klimeš

Jak se jmenoval Tusken, který zaútočil na Luka? Kolik lidí přežilo zkázu Hvězdy smrti? U příležitosti 40. výročí od premiéry Epizody IV se podíváme na fakta a informace z přidružených zdrojů (kánon i Legends), které výrazným způsobem rozšiřují filmové reálie a souvislosti.

 

Best of Star Wars books in Czech aneb tohle každý český fan musí mít!

Vojta Marek

Star Wars knihy vycházejí v češtině už nějaký ten pátek a jejich množství není zanedbatelné. Ne každý musí mít všechno, ale některé kousky si zaslouží pozornost všech SW geeků. Pojďme se seznámit s tím nejlepším, co u nás ze Star Wars literatury vyšlo, a ukažme si, proč to nesmí chybět v knihovně hvězdněválečného srdcaře... Něco z těchto klenotů nemají ani v Americe!

 

Povstalecká zvířata a kde je najít

Vojta Marek

Seriál Star Wars Povstalci nás oblažuje již tři roky. Za tu dobu nám ukázal nejen nové hrdiny, padouchy a dosud neviděné exotické světy, ale i tvory, které by měl rád ve sbírce nejen Jabba Hutt, ale i Mlok Scamander. Pojďme se o nich dozvědět něco víc, než jen to, co nám prozradila jejich většinou krátká vystoupení v příbězích posádky statečných povstalců.

 

Star Wars sběratelské panenky

Markéta „Kendra“ Kotoučová

Máte zbytečně moc peněz? Máte místo na poličce? Jste ochotni přidělat další poličky? Ať už jste odpověděli jakkoliv, na přednášce uvidíte spoustu krásných panenek, které malým dětem rozhodně do rukou nepatří.

 

10 důvodů proč byl velkoadmirál Thrawn špatný velitel

Jan „Johnak“ Kotouč

Velkoadmirál Thrawn je nejlepším stratégem a taktikem Impéria... což bohužel neznamená moc. Jak v Legends, tak v Rebels se běžně dopouší neuvěřitelných bot a jde příkladem jako možná obstojný stratég, ale špatný velitel. Pojďme se podívat na jeho největší kiksy.

 

Od fanfikcí k obživě

Jan „Johnak“ Kotouč

Spousta fanoušků píše fanfikce, rádi vypráví příběhy. Je možné použít fanfikce jako odrazový můstek pro vlastní profesionální kariéru? Je možné v České republice uspět s vlastní autorskou tvorbou? Musíme se omezovat na český trh? Je možné získat kvůli fanfikcím práci? O tom se budeme bavit na této přednášce.

#Phoenix Squad RFT

Karel „Kaďous“ Černý

Povstalečtí mariňáci (Rebel Fleet Troopers) bývali dlouho opomíjenými hrdiny Aliance. Čím to tedy je, že jejich popularita v poslední době tak roste? Co na nich všichni vidí? Proč a jak snadno a rychle pořídit tento ikonický kostým a přidat se k Rebel Legion? Na tyto a další otázky se dozvíte odpověď na přednášce Kaďouse, člena Rebel Legion - Lion Base.

 

Ralph McQuarrie a vizuální design Star Wars

Milan „Kernel 32“ Pohl

Legendární výtvarník Ralph McQuarrie vtiskl Hvězdným válkám podobně nezaměnitelný vizuální styl jako John Williams v případě jejich hudby. Navrhl mimo jiné Dartha Vadera, stormtroopery, R2-D2 a C-3PO či většinu filmových prostředí. Z jeho konceptů dosud čerpají tvůrci nových filmů a seriálů Star Wars, což dokládají např. BB-8 nebo Zeb Orrelios. Na přednášce si popovídáme nejen o jeho přínosu pro naši milovanou ságu, ale také o jeho životě a vlivu na kinematografii jako celek.

 

Kulty, sekty a mesiáši ve Star Wars, aneb vše co jste (ne)věděli o Síle

Jakub „Frank“ Sládeček

Zapomeňte na Jedie, zapomeňte na Sithy, v předaleké galaxii užívá nebo uctívá Sílu tolik různých uskupení, že filmoví Řád Jedi a Sithové jsou jen kapka v dešti. V téhle přednášce si představíme ty méně známé, ale o to tajemnější, praštěnější, nebo děsivější náboženské organizace, sekty a kulty.

 

Czech Garrison 501. Legie

Jaroslav „Jorrsk“ Šálek

Czech Garrison je součástí celosvětové organizace 501. Legie, která sdružuje autentické kostýmy záporných postav ze Star Wars. Seznámíme vás s našimi začátky, jak fungujeme, jakých akcí se účastníme a mnoho dalšího…

 

Mandalorian Mercs Costume Club

Jaroslav „Jorrsk“ Šálek

Mandalorian Merc Costume Club je třetí největší Star Wars kostýmovou organizací ve světě. Sdružuje lidi se zbrojemi Mandalorianských žoldáků. Kdo tito žoldáci vlastně jsou a jak tato organizace funguje se dozvíte právě zde!

 

Odkazy na SW v (ne)geek popkultuře

„Šari D.“

Které fanouškovské srdce nezaplesá, když se jeho majitel dívá na obyčejný fílm, rodinnou komedii nebo seriál z lékařského prostředí a uvidí v něm Star Wars figurku, uslyší hlášku či v pozadí hraje Imperial March? Kteří obyčejní hrdinové z televize se ztotožňují s těmi z SW? Ve kterých knihách včetně přeslazených romanťáren si autor neodpustil zmínku o oblíbeném universu? A na koho z SW se nejčastěji odkazují? Statistika včetně dalšího (video)materiálu bude obsažena v přednášce.

 

Sabacc - hazard ve Star Wars

Jiří "Lord Jurak" Kavan & Mira Klein

Jsi zanícený fanoušek světa Star Wars, nebo jenom se chceš naučit trochu jinou karetní hru? Pak je tahle přednáška přesně pro Tebe. Přijď si poslechnout něco málo o Sabaccu a vyzkoušet si, jak se tato netradiční hazardní hra hraje.


 

Ewan + Alec = Obi-Wan Kenobi

Andrea „Padmé“ Ulagová

Postava Obi-Wana Kenobiho by nebyla tak oblíbená, nebýt jeho dvou hereckých představitelů - Aleca Guinnesse a Ewana McGregora. Za jakých okolností oba roli získali? Alec už byl velká hvězda, která si kladla podmínky. Ewan byl fanoušek Star Wars a nikdo mu nevěřil, že Obi-Wana zvládne zahrát. Zajímavosti z natáčení filmů původní i nové trilogie a na závěr si dáme diskuzi o možném filmu o Obi-Wanovi - kdo by ho měl hrát? O čem by měl být?

 

Jak změnila 501. legie Galaxii?

Juraj (Mad)Maxon

Příběh dvou nebojácných stormtrooperů, kteří navždy změnili (nejen) fanouškovský svět Star Wars. Přednáška o vzniku a činnosti mezinárodní organizace 501st ve světě i na Slovensku. Přednášku povede velitel slovenské jednotky 501.legie Juraj Maxon.Seriál Kosmo - aneb děláme si srandu z ČR II

Milan Skoupý

Pojďme se podívat na jeden z nejlepší satirických seriálů poslední doby. Pojďme si dělat srandu z EU, dotačních fondů, vlády, Slovenska, Polska, akademických titulů... To vše pod taktovkou Tomáše Baldýnského (tvůrce Comebacku). 

 

Star Trek Diplomacy: Opona se stahuje

Kapitán Pargimeos a komandér Laverna prožívají těžké chvíle. Ve vzduchu visí zrušení celé jejich mise a převelení na nezáviděníhodné pozice. Tradiční rozpory jdou stranou a tým Masaryka rozehrává konspirační hru sahající do nejvyšších míst ve Federaci.

 

Proč máme rádi Novou generaci

Dana Konvičková

Co je pro vás tím pravým Star Trekem? Mnoho se nás asi shodne na tom, že právě Nová generace v sobě nese všechno, co máme na Star Treku rádi. Ale co to vlastně je a co pro nás znamená seriál Star Trek? A proč se nám ta Nová generace vlastně tak líbí? Přijďte si poslechnout a možná si i trochu popovídat o tom, CO je pro většinu z nás Star Trek a proč ho máme tak rádi.

 

Od prvního kontaktu po Klasickou sérii

Ondřej „Korax“ Konvička

Doba mezi Prvním kontaktem a událostmi popsanými v seriálu Enterprise není moc známá. Stejně tak události související s Romulanskou válkou jsou dodnes pro mnohé zahaleny tajemstvím. Poslechněte si, jak to vlastně bylo.

 

Reportáž z Kastrolconu

Blanka & Serv@cek

Budí vás ze spaní noční můra zvaná amarouny? Máte strach, jak přežít hluboký vesmír s po****ným replikátorem? Žádné strachy. Nová generace průkopníků vesmíru kuchařského si s tím hravě poradí.

 

Romulanské impérium

Václav "Axiom" Kristl

Romulané jsou tajemní, nebezpeční a složití. Rasa, která se v mžiku oka umí změnit z klidných bytostí v jedny z nejtvrdších protivníků, jakým kdy musela Federace čelit. Epizody s Romulany navíc v Nové generaci patří mezi ty nejpovedenější. Shrneme hlavní rysy impéria, jeho motivaci k dobývání, romulanské písmo i nejlepší epizody.

 

Teorie warppole

Victoria Walderon

Zažijeme průřez historii warpu ve Star Treku. Co je to warpový pohon? Na jakém principu pracuje? Přednáška vás zasvětí do mezihvězdného cestování a všeho, co to obnáší; zjistíme také zda jde jen o fikci či realitu. Takže inerciální tlumiče na maximum a vpřed!

 

TNG – Timescape

projekce

USS Enterprise je zamrzlá v čase, jen vlásek od totální destrukce a Picard musí přijít na to, jak ji zachránit, aniž by ji zničil.

 

Choré buňky a vesmírné muňky

Lana & LAIV

Jaké neduhy potrápí lidstvo i jiné druhy v příštích staletích? Jakým bolístkám čelí kapitáni i praporčíci? Kde to bolí, kde to píchá? Přednáška o nemocech a nemocných zahajována doporučenou denní dávkou C vitamínu.

 

Star Trek titaničitý

Skarabes

Osudy Nové generace a hrdinů 24. století Ster Trekem Nemesis nekončí. Vedle příběhů Picardovy posádky, které opět vtrhly na naše knihkupeké pulty, je tu ještě kapitán Riker se svou lodí USS Titan a celá knižní řada mapující jeho osudy. Dozvíte se zajímavosti, novinky i stařinky z originálně pojaté série ze žebříčku sci-fi bestsellerů, které rozvíjejí řadu původních motivů ze seriálu, na něž ve filmové podobě už nezbylo místo...

 

Enterprise třídy Galaxy

Ondřej „Korax“ Konvička

V průběhu celého TNG často slyšíme o tom, jak je Enterprise technicky pokročilá a na co všechno se při jejím plánování myslelo. Zároveň často slyšíme o různých systémech lodi, známých i neznámých, které jsme ale v seriálu nikdy neviděli. Od obligátní separace trupu se dostaneme k tomu, jak fungují impulzní motory, uvidíme fantasticky propracovanou simulaci bitvy a podíváme se i na lodní záchod!

 

Hrajeme si na Star Trek

Kristýna Prokešová

Sledování seriálů či čtení knih může být poněkud pasivní zábava. Na interaktivnější cestu vesmírem Star Treku se můžete vydat ve videohrách na PC, konzolích či mobilech, které představí tato přednáška. A pokud dáváte přednost papíru, dozvíte se, co si můžete zahrát z nabídky deskových her.

 

 

Pozadí nadporučíka Burnhamové

Skarabes

Co skrývá Michael Burnham, nejnovější a zřejmě nejkontroverznější hlavní hrdinka Star Treku? Co se odehrálo na USS Shenzhou? Na jaké misi získala své ostruhy? A co vše při ní odkryla ze své tajemné minulosti. Spolu s doprovodnými příběhy nového seriálu zamíříme nejen do nových, neotřelých prostředí, ale zároveň se setkáme i se starými známými z éry kapitána Pikea...

 

Measure of a Man

Projekce

Kapitán Picard se ujímá obhajoby Data u soudu, který má rozhodnout, zda je Dat živá bytost schopná rozhodovat sama za sebe. Riker je donucen u soudu zaujmout funkci žalobce.

 

Metrénský incident

Letos je tomu 10 let, kdy na slavnostní premiéře v kině Atlas spatřil světlo světa první český Star Trek fanfilm Metrénský incident. Vydejte se společně s námi do historie a porovnejte, kam se fanfilmové produkce za těch deset let dostaly, a vychutnejte si příběh posádky lodi USS Avatar, která se pod velením kapitána Talisy Ren odvážně pouští na záchrannou misi, kde ne všechno se odehrává podle plánů posádky (a někdy i scénáristů).

 

Discovery a Orville

Ondřej „Korax“ Konvička

Zřejmě nejživějším tématem mezi Trekkies je nový seriál Star Trek: Discovery, kteří jedni zavrhují a jedni chválí. Zaznívají dokonce hlasy, že DSC není pravým Star Trekem a že k tomu má blíže nový scifi seriál Orville. Vyjádřete své názory na toto polarizující téma! Snad nám škola nespadne na hlavu :)

 

Doktorka Katherine Pulaski

„Tar-ara“

Přednáška o postavě, která říká, co si myslí a obhajuje, o čem je přesvědčena, že je správné. Zástup na USS Enterprise po celou jednu sezónu TNG se zálibou v Klingonské kultuře a odměřeným přístupem k androidům.

 

Nejlepší dovolená ve Federaci

„Iconer“

Důstojník si na Enterprise příliš neodpočine, samé průzkumy, anomálie, bojové situace a další zdroje stresu. Potřebuje dovolenou! Ale kam na ni? Je bezpečnější odpočívat v simulátoru nebo letět na Risu?