Historie

 

KoprCon 2009

KoprCon 2009 byl osmým ročníkem již zavedeného víkendového setkání fanoušků sci-fi, fantasy, hororu a příbuzných žánrů. Po loňských dobrých zkušenostech se KoprCon opět uskutečnil během posledního listopadového víkendu od pátku 27. do neděle 29. listopadu v prostorách základní školy dr. Milady Horákové.

Nic se nezměnilo ani na tom, že výstavní skříní kopřivnického conu, jako hlavní akce Czech Star Wars Universe, jsou Star Wars. Návštěvníky čekala třídenní smršť premiérových přednášek, her soutěží, besed a dalších aktivit. Připravili jsme zbrusu nové zábavné soutěže s tématikou SW a nechyběly ani stále oblíbenější výtvarné aktivity. Tentokrát měli účastníci KoprConu za úkol vytvořit vlastními silami loutky postav ze SW.

Druhá linie patřila dalšímu hvězdnému fenoménu – Star Treku. Také v tomto případě program tvořila mozaika, soutěží, přednášek a projekcí. Pro rok 2009 jsme připravili i dvě zcela nové programové linky. Jedna místnost byla zasvěcena světům Fantasy a hrám na hrdiny. Něco podobného už jsme na conu měli, ale ne v tomto atraktivnějším spojení. Úplnou novinkou pak bula specializovaná herní linie, která se do detailů zabývala všemi druhy hraní, především pak videoherní zábavou. S ohledem na toto zaměření jsme proto pozvali odborníky na slovo vzaté. KoprConu se účastnila takřka kompletní redakce webu Doupě.cz. Mimo přednášek od těchto odborníků pak na lidi čekali také zaměstnanci herní firmy Bohemia Interactive, autoři legendárního Flashpointu a neméně známé ArmA. Jejich přednášky poodhalily zákulisí tvorby špičkové počítačové hry a proběhla i první veřejná prezentace připravované hry ArmA 2: Operation Arrowhead.

Na své si přišli i ctitelé osvědčených tradic. K těm patřila návštěva záhadologa a publicisty Arnošta Vašíčka, který se tentokrát, ve svém vystoupení zabýval fenomény nakousnutými v druhé řadě seriálu Strážci duší. Stejném domovské právo jako on má na KoprConu také manga a anime a ani o tyto japonské animované filmy byly letos obohaceny také o přednášky o japonské kultuře.

Dost příležitostí vyřádit se budou měla na KoprConu také hravá já našich návštěvníků. Nechyběla oblíbená taneční hra DDR herna a WiiRoom, kde na účastníky čekala nejen možnost volné hry, ale také turnaje o atraktivní ceny. Samozřejmou součástí KoprConu byl také sobotní galavečer, s vyhlašováním soutěží a divadelním představením.

Díky finanční situaci v komerční sféře byl KoprCon 2009 odkázán pouze na dotační prostředky od Města Kopřivnice, sponzoři organizaci pomohli pouze hmotnými dary v podobě cen do soutěží a podobně. Výpadek v předpokládaných příjmech byl řešen seškrtáním některých původně plánovaných výdajových položek a do jisté míry byl kompenzován o pět po roce o něco vyšší návštěvností, které přesáhla 270 lidí včetně stále silnějšího zastoupení cizinců (Slovensko, Polsko, ale i Německo.)

Koprcon 2009 Koprcon 2009 Koprcon 2009 Koprcon 2009 Koprcon 2009

 

KoprCon 2007

 

KoprCon 2007 byl již pátým ročníkem setkání fanoušků sci-fi a fantasy konaným v Kopřivnici. Dějiště akce tradičně situované především do prostor ZŠ dr. Milady Horákové se uskutečnilo o víkendu od 16. do 18. listopadu.

Z pohledu organizátorů můžeme opět hovořit o akci vydařené. Podařilo se nám vychytat další organizační těžkosti, připravili jsme organizační i programové inovace, které se setkaly s příznivým přijetím účastníků KoprConu.

Pátý ročník jen potvrdil, že KoprCon si získal pevné místo v povědomí tuzemské ’scifistické komunity’, má pevné místo v kalendářích fanoušků a má pověst rozsahem sice drobnější akce, ale také podniku s vynikající atmosférou.

KoprCon byl od svého vzniku a je i nadála akcí připravenou fanoušky (amatéry) pro fanoušky. Přesto, myslím, můžeme říci, že zkušenosti pořadatelského týmu se každým rokem úročí, a odrážejí se v hladším průběhu akce. Díky již poměrně velké skupině dobrovolníků, kteří akci připravují, se nám daří řadě problémů organizačního charakteru předcházet, nebo je operativně ve velmi krátkém čase řešit.

Ve víkendovém programu bylo připraveno v několika souběžných liniích zhruba 195 hodin zasvěcených i úsměvných přednášek, diskusí, soutěží, projekcí, herních turnajů, divadelní představení, ale třeba i výtvarný happening.

KoprCon je od svého vzniku primárně zaměřen na fenomén STAR WARS (Hvězdné války), kterým je věnována samostatná programová linie. Celodenní program byl v sopotu připraven také pro příznivce legendárního Star Treku. Opomenut nezůstal Harry Potter, Pán Prstenů a další fenomény fantastických světů. Samostatné programové bloky se věnovaly Transformers a nebo Dumasovým Třem mušketýrům. Svou samostatnou linii měly na KoprConu už potřetí za sebou PRG hry a nechyběl mnohahodinový program pro vyznavače typické japonské animace Manga. Poprvé, a nutno dodat že s velkým úspěchem, jsme na KoprConu nabídli odreagování při populární taneční hře Dance Dance Revolution.

Pátý ročník KoprConu proběhl v roce oslav třicátin čtvrté epizody Star Wars, to se odrazilo také v tématu literární soutěže ’O Zlatého ysalamirie’, jejíž výsledky byly slavnostně vyhlášeny a soutěžní povídky jsou součástí elekronického fanzinu, stejně jako díla přihlášené do velké FanArtové soutěže Czech Star Wars Universe. Na zábavném galavečeru byli vyhlášeni také vítězové další povídkové soutěže Radegast 2k+7.

KoprCon nabízí také možnost setkání se zajímavými hosty. Hostem akce byla autorka několika románů, řady povídek a uznávaná odbornice na fantasy a historii Františka Vrbenská. Se svými čtenáři diskutoval v současnosti nejvydávanější český sci-fi a fantasy spisovatel Miroslav Žamboch. Nechyběl ani ostravský záhadolog a cestovatel Arnošt Vašíček. Autor knižní trilogie Planeta záhad či televizního seriálu Strážce duší se ve své přednášce věnoval aktuálnímu tématu Ďáblovy bible

Novinkou programu byl například výtvarný happening VaderFace, jehož podstatou bylo libovolné výtvarné zpracování odlitků obličejové masky jednoho z hlavních hrdinů ságy Star Wars. Tato programová novinka se setkala se značným ohlasem. Ovšem musíme přiznat také problémy, které byly způsobeny především přívaly sněhu a nevlídným počasím, některé soutěžní hry plánované do prostorů atria školy jsme tak byli nuceni z především z bezpečnostních důvodů zrušit.

Jako organizátory nás těší, že KoprCon se těší rok co rok stoupajícímu zájmu publika. V roce 2007 jsme evidovali asi 250 účastníků akce ze všech koutů České republiky. Tradičně silná skupina účastníků dorazila z Prahy, ale výjimkou nebyli ani lidé, kteří na KoprCon přicestovali v Plzně, Karlových Varů či Jižních Čech. Velká byla také účast slovenských fanoušků. Velmi příjemným zjištěním je, že na KoprCon si stále častěji nacházejí cestu také lidé přímo z Kopřivnice nebo bezprostředního okolí, kteří pak akci považují za ’svou’. Velmi různorodá je rovněž věková struktura účastníků akce, navštěvují ho zralí muži stejně jako desetileté děti. Letos se navíc můžeme pochlubit také raritou - účastníkem v kojeneckém věku. Dominantní je však stále věková skupina mladých ve věku 17 - 25 let. Ohlasy účastníků, které jsme zaznamenali v pochvalných e-mailech, nebo webových diskusních fórech nebo recenzích na specializovaných webových stránkách, hodnotili KoprCon 2007 jako akci, kterou rozhodně stojí za to navštívit.

Byť se KoprCon vždy během své existence těšil na regionální akci nadstandardnímu zájmu médií, jeho pátý ročník v tomto oshledu překonal veškerá očekávání pořadatelů. Celkem se o KorConu psalo v osmi článcích (v drtivé většině případů doprovázených fotografiemi) v titulech MF Dnes, Deník, Blesk, Region, Listy Moravskoslezské, Kopřivnické noviny. Možná ještě masivnější byla medializace v oblasti elekronických mediích. Informace o KoprConu uveřejňovaly tématicky zaměřené webové stránky, ale zmiňovaly se o nem i interentové mutace velkých médií, solidní propagaci měla akce v rádiích regionální i celostaátní působnosti a reportáže z KoprConu 2007 se objevily ve vysílání KTK, ale také v pořadu Dobré ráno s Českou televizí na programu ČT1. 

KoprCon 2006

KoprCon 2006 se uskutečnil i tentokrát v tradičním termínu v polovině měsíce listopadu (17. -19. 11.). Organizátoři hodnotí akci po všech stránkách jako zdařilou. Zdá se, že kopřivnické setkání příznivců sci-fi, fantasy a příbuzných žánrů se již stalo tradičním.

KoprCon si již také získal pevné místo v povědomí tuzemské ’scifistické komunity’ a je řazen mezi akce, se kterými se počítá.

Přestože KoprCon je ryze nadšeneckým podnikem, v oblasti organizace jsou velmi jasně patrné s každým rokem znásobující se zkušenosti pořadatelského týmu. Díky jim se nám daří řadě problémů organizačního charakteru předcházet, nebo je operativně ve velmi krátkém čase řešit. Organizaci v pořadí čtvrtého ročníku KoprConu tak hodnotíme jako hladkou.

Program KoprConu 2006 byl tradičně tvořen několika samostatnými bloky. Tím základním je od začátku existence akce Star Wars. Fenoménu Hvězdných válek jako hlavnímu taháku se věnovali odborníci na tuto vesmírnou ságu, součástí programu byla také projekce a soutěže. Do oblasti Star Wars jsme zařadili také projekci kultovního snímku THX 1138 v kině Puls. Tento kritikou ceněný film je totiž prvotinou tvůrce Star Wars George Lucase.

Další samostaný blok byl věnovám sci-fi všeobecně, zde měla hlavní slovo seriálová legenda Star Trek, ale věnovali jsme se také Panu Prstenů, nebo oblasti militarií. Samostatného bloku v rámci vloženého SuperHero Conu se dočkali také hrdinové komiksových příběhů, a to ať ti na stránkách kreslených seriálů tak ti, kteří oživli na filmovém plátně.

Po úspěchu v předchozím roce jsme větší prostor věnovali také úspěšné linii zabývající RPG hrám (tzv. Hrám na hrdiny). V programu nechyběl samostatný blok věnované oblíbenému japonskému animačnímu stylu Manga nebo videoprojekce.

I tentokrát byl hostem Koprconu známý záhadolog a publicista Arnošt Vašíček, velkému zájmu se těšil také Miroslav Žamboch, autor pocházející z Kopřivnice, který dnes patří k nejžádanějším spisovatelům sci-fi žánru u nás.

Oživením programu bylo tradičně divadlo, novinkou bylo šermířské klání nebo zařazení akční bojové hry v atriu hostitelské ZŠ Milady Horákové.

Součástí programu bylo pochopitelně také vyhlášení vítězů dvou literárních soutěží pořádaných organizátory KoprConu.

Celkové penzum programu připraveného pro čtvrtý ročník akce přesáhlo 200 hodin programu.

Jsme potěšeni, že KoprCon se i ve svém čtvrtém ročníku může chlubit progresivním vývojem návštěvnosti. Akci navštívilo víc jak 230 fanoušků doslova ze všech koutů republiky. Tradičně silná skupina účastníků dorazila z Prahy, ale výjimkou nebyli ani lidé, kteří na KoprCon přicestovali v Plzně, Karlových Varů či Jižních Čech. Tradičně silná byla také účast slovenských fanoušků. Velmi příjemným zjištěním je, že na KoprCon si stále častěji nacházejí cestu také lidé přímo z Kopřivnice nebo bezprostředního okolí, kteří pak akci považují za ’svou’. Velmi různorodá je rovněž věková struktura účastníků akce, na KoprConu si, zdá se, to své najdou jak desetileté děti tak lidé, kteří už dávno překročili padesátku, dominantní je však stále věková skupina mladých ve věku 17 - 25 let. Ohlasy účastníků, které jsme zaznamenali na emailových konferencích nebo webových diskusních fórech hodnotili KoprCon 2006 jako příjemnou a zdařilou akci.

Koprcon 2006 Koprcon 2006 Koprcon 2006 Koprcon 2006 Koprcon 2006

 

KoprCon 2005

 

KoprCon je akcí určenou vyznavačům filmové a literární fantastiky. Primární program je zaměřen na vyznavače filmového a literárního fenoménu Star Wars. Program ale pamatuje i na Pána Prstenů, Star Trek, Star Gate, Harry Potter, záhadologii a další oblasti jitřící lidskou fantazii a představivost. Třídenní program je vždy tvořen řadou odborných i humorných přednášek, soutěží a projekcí. Nechybějí divadelní a filmová představení. Na KoprCon každoročně zveme hosty z řad spisovatelů. Hostem KoprConu byl v současnosti nejvydávanější tuzemský sci-fi spisovatele Miroslav Žamboch či autorka fantasy literatury Františka Vrbenská.

Pravidelným účastníkem KoprConu je také známý záhadolog, cestovatel a publicista Arnošt Vašíček, autor řady knih či televizních seriálů Planeta záhad a Strážce duší. V letošním roce usilujeme také o účast polského autora Andrzeje Sapkowského, který by měl v Kopřivnici pokřtít české vydání své nové knihy 'Boží bojovníci'. Součástí kopřivnického setkání 'sci-fistů' jsou od počátku také dvě literární soutěže s odpovídajícím tématickým zaměřením. Prvního ročníku v polovině listopadu se zúčasnilo zhruba 150 účastníků ze všech koutů ČR, ale hostili jsme také lidi ze Slovenska a Polska. V minulém roce počet účastníků stoupl na zhruba 180 v letošním třetím ročníku očekáváme zhruba stejnou nebo jen o něco vyšší návštěvnost. Drtivá většina účastníků KoprConu je ve věkovém rozmezí 17 - 24 let výjimkou však nejsou ani desetileté děti či padesátníci.

A jak jsme předpokládali se skoro i stalo. V roce 2005 dorazilo něco málo přes 200 účastníků conu. Podařilo se nám uspořádat derniéru STAR WARS Epizody III a také pokřtít DVD verzi tohoto filmu. Pokřtili jsme také ony zmiňované Boží bojovníky i když opět bez účasti autora. KoprCon se poprvé ve své historii mohl pochlubit vlastním tričkem a také vstupenkou v podobě placky. Sporné bylo nucené přesunutí párty z CO krytu do malé tělocvičny. Přes daleko větší nároky na technickou přípravu Párty v tělocvičně působí poněkud provizorně, ale jejím pozitivem byla větší účast lidí účastníků conu.

Koprcon 2005 Koprcon 2005 Koprcon 2005 Koprcon 2005 Koprcon 2005

 

KoprCon 2004

Ano rok 2004 aneb přesně podle hesla 'Komu není rady tomu není pomoci' jsme se na mučidla představovaná pořádáním KoprConu vrhli podruhé.

Po úspěšné premiéře v loňském roce se 12. - 14. listopadu uskuteční druhý ročník akce KoprCon '04. Dějištěm setkání fanoušků sci-fi, fantasy a příbuzných žánrů se stejně jako před rokem stane Základní škola dr. Milady Horákové v Kopřivnici. Ve víkendovém programu na příchozí čekají desítky hodin zasvěcených i úsměvných přednášek, diskuse, soutěže, videoprojekce a herní turnaje.

Na své si v Kopřivnici přijdou především vyznavači fenoménu STAR WARS (Hvězdné války), kterým je věnována samostatná programová linie. Celodenní program v sobotu čeká ale také na příznivce televizní série Star Gate (Hvězdná brána). Opomenut nezůstane Pán Prstenů, Star Trek, Xena nebo slavný agent 007 James Bond. Velké pozornosti se dostane také upírům, kterým se bude věnovat vložený VampirCon. Poprvé v České republice bude například k vidění americký televizní pořad Star Wars Holiday Special z roku 1978 s českými titulky. Mnohahodinový program je připraven také pro vyznavače typické japonské animace Manga.

Druhý ročník KoprConu se odehraje v atmosféře očekávání třetí epizody, která definitivně uzavře celou šestidílnou ságu Star Wars, to se odrazilo také v tématu literární soutěže 'O Zlatého ysalamirie', jejíž výsledky budou slavnostně oznámeny v sobotu večer. Na zábavném galavečeru budou oznámeni také vítězové další povídkové soutěže Radegast 2k+4.

Loňský KoprCon, na který přijelo asi 140 účastníků z celé republiky, Slovenska i Polska, prokázal, že se může stát důstojným nástupcem kolínského Raukonu. Cílem kopřivnických organizátorů je nejen sestavení atraktivního programu, ale také vytvoření příjemné a pohodové atmosféry. Původním posláním conů je totiž především setkávání fanů.

Dojednávanou účast polského fantasy autora Andrzeje Sapkowskieho a populárního astronoma Jiřího Grygara zmařily jejich pracovní cesty do zahraničí, ale i tak se KoprCon může pochlubit zajímavými hosty. Přednášet bude autorka několika románů a řady povídek Františka Vrbenská. Se svými čtenáři bude diskutovat stále populárnější sci-fi a fantasy spisovatel Miroslav Žamboch, který také v autorském čtení uvede úryvek své aktuální práce. Už v pátek večer pak bude hostem KoprConu také ostravský záhadolog a cestovatel Arnošt Vašíček. Autor knižní trilogie Planeta záhad či stejnojmenného televizního seriálu se ve své přednášce bude věnovat především záhadným fenoménům starověkého Egypta.

To, co láká fanoušky fantastiky, je nejen možnost setkat se s komunitou sdílející podobné zájmy, ale také možnost změřit síly v mnoha turnajích a hrách. Vyhlášena bude soutěž o nejlepší kostým, v PC herně poběží turnaje v počítačových hrách. Připravena je také herna deskových karetních a RPG her. Milovníci akčnější zábavy jistě upřednostní CTF Live.

Lidí přijelo více než na první pokus, organizace byla hladší a to i přes to že jsme se museli vypořádat s nečekaným problémem. Prezident republiky vyhlásil na stejný koprconovský víkend termín voleb a místnosti, se kterými jsme počítali obsadily plenty urny a volební komise. Naštěstí ZŠ milady Horákové je školou dostatečně rozlehnou a my jsme se z 'nové' přesunuli do staré budovy školy. To se nakonec ukázalo být štěstím v neštěstí. Stará budova je pro pořádání conu a především jeho atmosféru daleko příznivější a KoprCon tak našel nové sídlo byť se stejným vchodem. Výjimečně se vydařila také sobotní párty, ač do značné míry improvizovaná, patří jistě ke zlatému fondu scénické tvorby českých fanů.

Koprcon 2004 Koprcon 2004 Koprcon 2004 Koprcon 2004 Koprcon 2004

 

KoprCon 2003

O prodlouženém víkendu 14. - 16. listopadu se kopřivnická základní škola Dr. Milady Horákové stala dějištěm prvního ročníku fanoušků sci-fi, fantasy a příbuzných žánrů. Třídenní akce nabídla svým účastníkům desítky hodin zasvěcených i humorně laděných přednášek, diskusí, herních turnajů, soutěží, videoprojekcí a nechybělo ani divadlo.

Akce byla zaměřená především na fandy fenoménu STAR WARS (Hvězdné války), ovšem svůj program si na ní našli také milovníci Pána Prstenů, Mangy a anime, Harryho Pottera, Star Treku, RoboCopa, nebo večerníkového seriálu Vydrýsek, kterému byla věnována recesní dvouhodinovka.

Kopřivnický KoprCon byl také posledním místem v republice, kde bylo možné shlédnout zatím poslední díl ságy STAR WARS jejich druhá epizoda s podtitulem Klony útočí byla v tuzemské derniéře promítána v sobotu dopoledne. Naopak premiéru si v Kopřivnici odbyly dva románové tituly nakladatelství Egmnont a také knižní novinka polského autora Andreje Sapkowského 'Narenturm'. V rámci Galavečera conu byly vyhlášeny také výsledky literárních soutěží O Zlatého ysalamirie a Radegast 2k+3.

KoprCon se měl stát se důstojným nástupcem zaniklého kolínského Rakonu. Organizační tým věnoval velkou péči nejen sestavování atraktivního programu, ale také přívětivé tváři conu.

Mezi hosty KoprConu 2003 byly také známá jména. O mystériích naší země hostům akce vyprávěl známý záhadolog a cestoval Arnošt Vašíček. Autor knižní trilogie Planeta záhad či stejnojmenného televizního seriálu se ve své přednášce dotkne záhadných archeologických objevů a důkazů o nevysvětlitelných úkazech z celé naší planety. Filmový publicista František Fuka (např. Cinema) dal zase svým posluchačům nahlédnout do kuchyně hollywoodských filmových studií a přiblížil vznik českých překladů Star Wars, které má na svědomí.

Con se zdá se vydařil 130 fanoušků, kteří na premiéru dorazili pro nás byli vzpruhou a motivaci pustit se do toho šílenství znova. První ročník měl zpětného pohledu spoustu chyb, ale důležité bylo že se podařilo vzbudit zájem fanoušků a dosáhnout toho, že i z akce která měla k organizační dokonalosti velmi daleko odjížděli spokojení...

Koprcon 2003 Koprcon 2003 Koprcon 2003 Koprcon 2003